Ziņas

Indianas Džonsa prototips piedzīvojumu filmā “Zudusī pilsēta Z”

No 28. aprīļa Latvijā sāk izrādīt "Zudušo pilsētu Z" ("The Lost City of Z") - vērienīgo, dārgo, aizraujošo un, protams, uz patiesiem notikumiem (un grāmatas!) balstīto piedzīvojumu drāmu no krietnu drāmu režisora Džeimsa Greja, kuru daudzi kritiķi pelnīti uzskata par vienu no daudzsološākajiem ASV režisoriem.

17.04.2017

No 28. aprīļa Latvijā sāk izrādīt “Zudušo pilsētu Z” (“The Lost City of Z”) – vērienīgo, dārgo, aizraujošo un, protams, uz patiesiem notikumiem (un grāmatas!) balstīto piedzīvojumu drāmu no krietnu drāmu režisora Džeimsa Greja, kuru daudzi kritiķi pelnīti uzskata par vienu no daudzsološākajiem ASV režisoriem. Šoreiz Grejs spēlē sev vēl neiepazītā lauciņā – liels budžets (filmu līdzfinansēja “Amazon”), ilgs tapšanas laiks, populāri aktieri un smaga, šķēršļu pilna filmēšana trijos kontinentos.

Kino entuziastus piesaistīs arī filmas centrālā tēla prototips – britu pulkvedis Persijs Harisons Fosets (filmā to atveido Čārlijs Hanems) vairāk nekā septiņas reizes devās ekspedīcijās uz Amazones džungļiem, draudzējās ar rakstniekiem Artūru Konanu Doilu un Raideru Hagardu (un iedvesmoja to radītos tēlus), lai beigu beigās mīklaini pazustu 1925. gada ekspedīcijā, meklējot noslēpumaino pilsētu “Z” (izcils gids no “The Telegraph”). Tieši Persijs Fosets skaitās Indianas Džonsa tēla lielākais iedvesmotājs.

Patiess stāsts par britu pētnieku Persiju Fosetu, kurš 20.gadsimta sākumā dodas uz Amazones džungļiem, kur atrod pierādījumus attīstītai civilizācijai. Neskatoties uz izsmieklu, ko viņam velta zinātniskās aprindas, Fosets ir cieši apņēmies atgriezties džungļos un pierādīt savu taisnību. Saņēmis sievas, sava dēla un drauga atbalstu, viņš dodas ekspedīcijā, taču 1925. gadā noslēpumainā kārtā pazūd bez vēsts…

Filmas galvenā varoņa atveidotāja meklēšana varētu būt salīdzināma ar zudušās pilsētas “Z” meklējumiem – sākotnēji lomu plānoja atveidot Breds Pits, kura kinokompānijai pieder tiesības uz grāmatas ekranizāciju. Ilgu laiku ticamākais pretendents uz galveno lomu bija Benedikts Kamberbačs (arī brits, arī aristokrātisks), bet aizkavēšanās darbā pie “Doctor Strange” pēdējā brīdī izjauca šos plānus. Tā rezultātā Čārlijam Hanemam, kurš beigu beigās atveido Foseta lomu, bija tikai deviņas (!) dienas, lai pilntiesīgi sagatavotos lomai!

Filmas režisors Grejs vērsās pēc padoma pie kino leģendas un sava elka Frānsisa Forda Kopolas, jautājot tam, kā labāk un efektīvāk filmēt džungļos. “Krusttēva” un “Mūsdienu apokalipses” autora padoms bijis vienkāršs un tiešs: “Nefilmē džungļos!”

Zudusī pilsēta Z, The Lost City of Z

Čārlijs Hanems bija lielā sajūsmā par filmēšanos autentiskos apstākļos Īrijā un Kolumbijā, ja neskaita divas lietas. Īrijā, kur filmēja Pirmā pasaules kara ainas, aktieris ir vēlējies filmēšanas periodu pavadīt tranšejās, turpat ēdot un guļot, bet filmas apdrošināšanas kompānija viņam to aizliedza. Bet Kolumbijā visi galveno lomu atveidotāji, lai izskatītos pēc novārgušiem ceļiniekiem, ievēroja stingru diētu, dienā patērējot ne vairāk par 450-500 kalorijām (viens dubultais čīzburgers no McD). Kopumā aktieris filmēšanās laikā zaudēja vairāk nekā 15 kilogramus.

Visi tur esam bijuši – Tomam Holandam piespiedu kārtā bija jātēlo ar pielīmētām mākslīgajām ūsām, jo viņa īstās ūsas vecuma dēļ nebija sasniegušas filmēšanai nepieciešamo “biezumu”! Starp citu, Hanems, kurš filmā tēlo Holanda tēvu, ir tikai 15 gadus vecāks.

Zudusī pilsēta Z, The Lost City of Z

Filma ir balstīta uz Deivida Granna grāmatas ar tādu pašu nosaukumu, kas sākotnēji publicēta kā raksts žurnālā “The New Yorker” (pilnā apjomā atrodams te). Autors pats devās uz Amazones džungļiem, lai vismaz daļēji atkārtotu savas grāmatas personāža ceļu, un uz savas ādas pārliecinājās, ka Foseta izvirzītās hipotēzes par vēl neatklātu džungļu civilizāciju bija patiesākas, nekā mums varēja likties. Grāmata saņēma neskaitāmus apbalvojumus, kā arī ilgu laiku atradās “The New York Times” bestselleru sarakstā.

“Zudusī pilsēta Z” Latvijas kinoteātros jau no 28. aprīļa!