Ziņas

Virtuālajai realitātei pa pēdām – gaidot filmu “Spēle sākas”

Stīvenam Spīlbergam zinātniskās fantastikas žanrs ir labi pazīstams jau gadu desmitus. "Ready Player One" (2018) ir Spīlberga mazulītis, kurš garantē neremdināmu piedzīvojumu virpuli, neiedomājamus notikumus virtuālajā pasaulē un vizuāli krāšņu ceļojumu.

26.03.2018

Vairumam cilvēku vienmēr gribējies būt kaut kur citur. Jo citur vienmēr ir labāk – zāle zaļāka, debesis zilākas, bērnu pabalsti lielāki, kalni augstāki, plašākas zemeņu plantācijas, Putins prezidents, degviela lētāka. Tā es varētu turpināt un turpināt. Turklāt katram cilvēkam ir sava pieeja, lai aizmuktu no realitātes, atslēgtos no ikdienas rutīnas, aizmirstos, pazustu no citu acīm – vai tas būtu alkohols, vai sports, azartspēles, datorspēles, “mIRC” čats, grāmatas, kino, vai manā gadījumā – smagās narkotikas. Pagājušajā nedēļā no laba drauga saņēmu uzaicinājumu uz Stīvena Spīlberga jaunākās filmas “Ready Player One” (2018) jeb latviskajā versijā “Spēle sākas” ievadballīti / prezentācijas pasākumu, kurš norisinājās “Portālā”.

"Ready player one, Spēle sākas"

Bet vispirms – par ko tad ir filma “Spēle sākas”:

Ir 2045. gads, pasaule ir uz haosa un sabrukuma sliekšņa. Ļaudis atraduši glābiņu OĀZĒ – milzīgā virtuālās realitātes universā, ko radījis izcilais un ekscentriskais Džeimss Halidejs. Mirstot Halidejs visu savu neizmērojamo bagātību ir novēlējis tam, kurš pirmais atradīs digitālo Lieldienu olu, ko viņš paslēpis OĀZĒ. Visā pasaulē sākas drudžainas dārgumu medības, kurās iesaistās arī kāds parasts jaunietis vārdā Veids Vatss (Tajs Šeridans), pat nenojaušot, cik bīstamas izrādīsies šīs sacensības.

Skan labi. Un kur gan citur rīkot prezentācijas pasākumu filmai par virtuālo realitāti, ja ne virtuālās realitātes studijā “Portāls”? “Portāls” ir Latvijā pirmā virtuālās realitātes izklaides studija jeb “VR arcade”, kuru vada divi ļoti patīkami un simpātiski cilvēki. Nokļūstot šajā studijā, arī es vēlējos nonākt un padzīvoties virtuālās realitātes dažnedažādākajās pasaulēs – kad vēl es uzvilkšu astronauta tērpu un lidošu atklātā kosmosā, šaušu citplanētiešu kuģus un ielaidīšu pāris aptveres zombiju mugurās? Lielās virtuālās realitātes brilles, TV ekrāni un džoistiki paši aicināja pie sevis. Tomēr pati doma, ka nonākšu virtuālajā realitātē, mani nedaudz biedēja, jo pagājuši jau vairāk nekā trīs gadi, kopš beidzu lietot smagās narkotikas, un šo gadu laikā darīju visu, lai izbēgtu no domas par izraušanos kaut kur ārpus manas realitātes. Starp citu, es ceru, ka mana māte nelasa šīs rindas.

"Ready player one, Spēle sākas"

Vai pēc šī vakara es kļuvu atkarīgs? Nē, ne tuvu, bet vēlme vairāk padzīvoties šajā pasaulē, tuvāk iegrimt spēlēs un tās izpētīt radās gan. Pieredze bija ļoti interesanta, patīkama un aizrautīga. Ja plaukstas svīst, tad ir labi. “Portālā” spēļu un iespēju iegrimt virtuālajā pasaulē ir ļoti daudz. Studija piedāvā spēles gan mazajiem ķipariem, gan radošiem, inteliģentiem prātiem, adrenalīnu un azartu mīlošajiem, dabas bērniem un tehnoloģiju faniem. Skatīties, kā cilvēki (spēlētāji) lēkā, izvairās no lidojošiem objektiem un vicina rokas uz nebēdu, emocionāli uztverot un dzīvojot spēlē, liek smaidīt, kaut vai stāvi tikai blakus. Nebija iespējas to izbaudīt, bet ir arī vairāku spēlētāju jeb ”multiplayer” iespēja, kas ļauj vairākiem spēlētājiem atrasties vienā virtuālās realitātes spēlē.

Kā tas viss darbojas tehniski? Nav ne jausmas. Nekad neesmu bijis draugos ar tehniku. Nevarēšu pastāstīt neko, kā tas viss darbojas, kas tam liek strādāt utt. Mani tas neinteresē. Ja es braucu ar “Ferrari”, mani neinteresē, kā darbojas dzinējs. Nu, manā gadījumā 1985. gada “Opel Kadett” dzinējs, kurš principā reti kad darbojas. Bet ne par to šoreiz stāsts.

"Ready player one, Spēle sākas"

Kur es paliku ar tām smagajām narkotikām?

Nē, nē, pietiks jau gremdēties atmiņās.  Nav bijusi iespēja iepazīties ar zinātniskās fantastikas grāmatu “Ready Player One”, kas ir pamatā Spīlberga jaunajai filmai, bet filmu garām es nelaidīšu. Mana pirmā pieredze ar virtuālo realitāti raisīja vēl lielāku interesi par meistara jaunāko darbu. Spīlbergam zinātniskās fantastikas žanrs ir labi pazīstams jau gadu desmitus, tā ka nav nekādu šaubu, ka arī šoreiz Spīlbergs kino skatītājus iepriecinās līdz sirds dziļumiem.”Spēle sākas” noteikti ir tā filma, kuru jādodas baudīt uz vislielākā iespējamā ekrāna. Spīlbergs garantē neremdināmu piedzīvojumu virpuli, neiedomājamus notikumus virtuālajā pasaulē un vizuāli krāšņu ceļojumu. Cik dzirdēts, 3D esot labs un patiešām liek iejusties filmas atmosfērā un krāsu pasaulē. Filma ir must-see visiem virtuālās realitātes, zinātniskās fantastikas un 80. gadu popkultūras faniem. Tiekamies!

Biļetes uz “Ready Player One” “Kino Kulta” pirmizrādi 28. martā jau pieejamas

P.S. Māt, tas bija joks par tām narkotikām. Vai varbūt nebija?

Reinis Važa