Recenzijas

“Olympus Has Fallen” (2013)

Šī gada filmu "doppelgangeru" spilgtākais piemērs ir “Olympus Has Fallen” un tās šķietami solīdākais dvīņubrālis “White House Down”. Kamēr pēdējā kontā ir sieviešu mīlulis Tatums un ēku ienaidnieks Emerihs, “Olimpam” ir tikai parūsējušais Džerards Batlers un "Millenium Films" reputācija. Šķietami vājāka kombinācija? Ka tik ne tā!

25.05.2013

Šī gada filmu “doppelgangeru” spilgtākais (vai arī nē? “This is the End” un “The World’s End” steidz apstrīdēt!) piemērs ir “Olympus Has Fallen” un tās šķietami solīdākais dvīņubrālis “White House Down”. Kamēr pēdējā kontā ir sieviešu mīlulis Tatums un ēku ienaidnieks Emerihs, “Olimpam” ir tikai parūsējušais Džerards Batlers un “Millenium Films” reputācija. Šķietami vājāka kombinācija? Ka tik ne tā!

Galvenais, ko gribu pateikt, ir tas, ka mums noteikti pietrūkst vairāk tādu režisoru kā Antuāns Fukuā – cilvēku, kuri vienkārši kvalitatīvi izdara darbu, jo ir skaidrs, ka ne “Olimps”, ne “Shooter”, ne “Bait” u.c. nav Fukuā “passion” projekti, taču tie ir stipri, stipri virs vidējā Holivudas grāvējfilmu līmeņa. Tas tā kā būtu par filmu. Bet otrs tās nenoliedzamais pluss ir… Batlers, kuru jau sen biju paspējis norakstīt gan kā “action” varoni, gan kā aktieri vispār. Jo, būsim godīgi, “300” nopelnīto formu viņš izniekoja komēdijās ar Ketrinu Haiglu un citos štruntos, tāpēc šī filma bija viņa gandrīz pēdējā iespēja atgriezties puslīdz augstā līmenī, un Batlers to godam izmantoja – ērgļa skatiens, citāti no Brūsa Vilisa “Cietā rieksta” laiku piezīmju bloknota un kāda nekāda, bet emocionāla aktierspēle pat, piedodiet, šādā “action” štruntā. Karjeras “comeback”?

Bet tas, ko es apbrīnoju “Millenium Films” sakarā (joprojām atceros viņu logo no lētiem van Dammes/Sīgala grāvējiem), ir viņu absolūti unikālā spēja padarīt jebkāda budžeta, satura un aktieru sastāva filmu par B klases kino, pat ar A kategorijas sastāvdaļām. Un šeit tas pats – it kā viss ir savās vietās (pat Morgans Frīmens), bet vienalga tas viss izskatās pēc “beškas”. Kā to panākt – nezinu, bet varbūt Avi Lerneram ir Midasa cienīgs pieskāriens, lai gan labāk, protams, būtu otrādi. Kā arī filmai brīžiem ir “Asylum” līmeņa CGI, bet kopainu tas īsti nebojā.

Atgriežoties pie rindkopas par Fukuā – kopā tas viss vienkārši strādā tieši tā, kā tam vajadzētu, un, lai gan ir aizdomas, ka visu krējumu “Cietais rieksts Baltajā namā” žanrā šogad nosmels Emerihs & Co. (cik nu pelnīti, tas ir cits jautājums), “Olympus Has Fallen” pagaidām ir viens no gada patīkamākajiem pārsteigumiem.