Viedokļi

Ceļš uz “Endgame”, 18. daļa – “Black Panther”

Lai gaidāmo svinīgo notikumu - Avengers: Endgame - padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām Marvel kinopasaules iepriekšējām filmām - šodien dodamies iepazīt noslēpumaino un no pārējās pasaules noslēgto Vakandu filmā Black Panther!

20.04.2019

Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!

Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien dodamies iepazīt noslēpumaino un no pārējās pasaules noslēgto Vakandu filmā “Black Panther”!

Black Panther, Melnā Pantera

Gads: 2018.
Režisors: Raiens Kūglers
Lomās: Čadviks Bouzmans, Maikls B. Džordans, Lupita Njong’o, Danai Gurira, Martins Frīmens
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 1,325 miljardi dolāru

Lielākā veiksme: Raiens Kūglers ir izveidojis “Marvel” filmu, kas izskatās izteikti nemarvelīga – un tas pilnīgi noteikti ir ieguvums. Vakanda, salīdzinot ar visu pārējo pasauli un galaktikām, šķiet izkāpusi no citas filmas, radot jaunus iespaidus un ne mirkli neliekot garlaikoties. Bet vizuālais aspekts pats par sevi neko daudz nedotu, ja stāsts nebūtu spēcīgs, un arī šajā ziņā “Melno Panteru” var uzslavēt. Filma nekautrējas būt uzsvērti politiska, turklāt bez bailēm pievēršoties tieši mūsdienu situācijai – filmas galvenā ļaundara Ērika motivācija, lai gan varbūt novirzīta nepareizā gultnē, ir saprotama, kas veido iespaidīgu konfliktu filmas pamatā. Filmu rotā arī atmiņā paliekošs skaņu celiņš, kas patiesībā ir kompliments, ko pārāk bieži “Marvel” filmu virzienā raidīt nevar (ja neskaitām “Guardians of the Galaxy” kompilācijas). Turklāt ļoti daudz prieka filmā sagādā interesantie, daudzveidīgie un daudzpusīgie sieviešu tēli – ar “Dora Milaje” nekādi joki nebūs, tas jau uzreiz ir redzams.

Klupšanas akmens: “Black Panther” patiešām nav nekā ļoti daudz, ko pārmest, bet viens trūkums noteikti ir fakts, ka filma ir nedaudz par garu. Sižets aptuveni pusē tiek samežģīts nedaudz par traku, vēlāk liekot uzdot jautājumu, kāpēc vispār bija vajadzīgas tik sarežģītas manipulācijas ar notikumiem Dienvidkorejā (ja neskaita vēlmi sagādāt foršas action ainas, kas gan izdevās godam), jo šķiet, ka to varēja visu paveikt nedaudz kompaktāk. Turklāt nedaudz mulsinoši šķiet tas, ka filma, kas godā un svin melnādaino tautu kultūru un tradīcijas, diezgan daudz laika un uzmanības filmas gaitā pievērš… diviem baltādainiem džekiem (Martina Frīmena un Endija Sērkisa varoņiem).

Black Panther, Melnā Pantera

MVP (visvērtīgākais spēlētājs): to, ka Maikls B. Džordans ir talantīgs aktieris, mēs visi vispār zinājām jau sen, tā ka tas nav nekāds milzīgais pārsteigums, ka viņš arī šajā filmā ir lielisks. Mēs zinājām arī to, ka viņš ir ļoti harizmātisks aktieris, bet “Black Panther” viņš sasniedz jaunas harizmas virsotnes, pa ceļam pamanoties ēnā līdz ar to atstāt visa stāsta galveno vaininieku Melno Panteru, kuru, lai gan neslikti, bet beigu beigās ne tik spilgti atveido Čadviks Bouzmans. Džordana ļaundaris ir viens no filmas lieliskākajiem aspektiem, kas, ņemot vērā to, cik daudz lielisku aspektu tai vispār ir, ir vērā ņemams sasniegums. Zīmīgi, ka skats ar tieši Maiklu B. Džordanu lika kādai meitenei ASV filmas laikā ekstāzē salauzt zobu platīti.

Labāko joku top 3:

 1. Šuri laboratorija – mazās māsas drīkst pasmīkņāt pat par valstu karaļiem, un tas ir tieši tas, ko dara T’Čallas mazā ģeniālā māšele Šuri, kuru lieliski atveido Letīcija Raita. Aina, kurā T’Čalla viesojas viņas laboratorijā, lai iepazītu viņas jaunākās radītās tehnoloģijas, dzirkstī ar brāļa un māsas savstarpējās kacināšanas enerģiju. Vispirms Šuri pasmīkņā par valdnieka sandalēm, bet pēc tam ļauj pašam karalim dabūt kārtīgu bliezienu no uzlabotā Panteras tērpa, turklāt vēl ieraksta to telefonā.
 2. Vidējais pirksts – reizēm nekas nav labāks par vienkārši rupju žestu. To, ka Šuri pilnīgi un galīgi trūkst jebkāda respekta pret vecāko brāli, parāda arī pirmā aina, kurā sastopam šo varoni, kur viņa, atbildot uz brāļa ķircināšanu, vienkārši parāda viņam vidējo pirkstu.
 3. Veģetārieši – kad vairākas filmas varones, izmisuma dzītas, nonāk pie džabari cilts un tās vadītāja M’Baku, viņš piedraud viņas izbarot saviem bērniem. Bet, kā izrādās, tā tikai tāda amizierēšanās vien ir, jo džabari ir… veģetārieši.

Black Panther, Melnā Pantera

Tora faktors*: “Black Panther” bezkrekla ainu ziņā ir īsta paradīze, un varam sveikt šo filmu ar godam nopelnīto pirmo vietu šajā kategorijā – “Melnā Pantera” nopelna veselus 12 (!) punktus!

 • 1 punkts par T’Čallu kronēšanas ceremonijas sākumā
 • 1 punkts par puskailu M’Baku, kurš arī piedalās kronēšanas ceremonijā, kaujoties ar T’Čallu
 • 1 punkts par T’Čallu, kurš, uzveicis puskailo M’Baku, ir nopelnījis valdnieka statusu un piedalīsies rituālā, kura laikā tiek aprakts ar smiltīm
 • 1 punkts par T’Čallu, kurš pēc rituāla pamostas
 • 1 punkts par T’Čallu, kurš puskails cīnīsies pret Ēriku
 • 1 punkts par Ērika dramatisko krekla novilkšanu
 • 1 punkts par Ēriku, kurš ir sagaidījis savu kārtu maģiskajam rituālam
 • 1 punkts atkal par Ēriku, kura rituāls turpinās (pa vidu bija citas ainas)
 • 1 punkts par Ēriku, kurš atmostas no rituāla
 • 1 punkts par Ēriku, kurš ar piromāna cienīgu aizrautību, bet vēl joprojām bez krekla liek sadedzināt sirdsveida augus
 • 1 punkts par T’Čallu ledū
 • 1 punkts par T’Čallu, kurš atmostas pēc priekiem ledū

* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.

Pēctitru aina(s): klasiskas divas ainas!

 1. “Black Panther” pirmā pēctitru aina ir negaidīti… garlaicīga, ņemot vērā to, cik aizraujoša ir bijusi visa filma līdz šim. Filmas beigās T’Čalla ir pieņēmis lēmumu pārējai pasaulei parādīt īsto Vakandu un dalīties viņu gudrībās un bagātībās. Pēctitru ainā redzam to, ka Vakandas delegācija par saviem plāniem atvērt savas durvis svešiniekiem stāsta Apvienoto Nāciju Organizācijai. Tas ir tieši tik aizraujoši, cik aizraujoši tas izklausās.
 2. Otrā aina mums parāda nevienu citu kā Bakiju Bārnsu, kurš, protams, tika atstāts iesaldēts Vakandā filmas “Captain America: Civil War” pēctitru ainā. Nu mēs redzam, ka Bakijs jau ir atguvies un, šķiet, ir lielākā kontrolē pats pār sevi, kas noteikti iepriecina Stīvu Rodžersu.

Ietekme uz MCU: Vakandas politiskās un iekšējās peripetijas, lai gan ļoti svarīgas pašiem varoņiem, uz pārējo pasauli neatstāj ļoti lielu iespaidu – T’Čalla un viņa sabiedrotie ar problēmām tiek galā paši, neiesaistot citus Atriebējus. Krietni svarīgāk ir tas, ka šeit mēs iepazīstam zemi, kura kļūs par vienu no galvenajām cīņas vietām jau nākamajā filmā “Avengers: Infinity War”. Skatītāji arī tiek iepazīstināti ar vairākiem svarīgiem “spēlētājiem” turpmākajos notikumos – gan T’Čallas māsu Šuri, gan Okoiji sastapsim arī vēlāk (turklāt zīmīgi, ka tieši Okoije būs tā, kura izdzīvos Tānosa uzsistā knipja rezultātā – T’Čallam ies… bedīgāk).

Spilgtākais citāts: “Wakanda forever!”

Rīt vēlreiz pārdzīvosim vienu no trakākajiem notikumiem “Marvel” kino pasaulē – Tānosa baiso plānu īstenošanu filmā “Avengers: Infinity War”!

Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”, “Ant-Man”, “Captain America: Civil War”, “Doctor Strange”, “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, “Spider-Man: Homecoming”, “Thor: Ragnarok”.