Viedokļi

Ceļš uz “Endgame”, 21. daļa – “Captain Marvel”

Lai gaidāmo svinīgo notikumu - Avengers: Endgame - padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām Marvel kinopasaules iepriekšējām filmām - šodien noslēgsim atskatu uz filmām, kas nākušas pirms "Endgame", ar pirmo "Marvel" solofilmu, kas veltīta sievietei supervaronei – "Captain Marvel"!

23.04.2019

Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!

Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien noslēgsim atskatu uz filmām, kas nākušas pirms “Endgame”, ar pirmo “Marvel” solofilmu, kas veltīta sievietei supervaronei – “Captain Marvel”!

Captain Marvel, Kapteine Mārvela

Gads: 2019.
Režisori: Anna Bodena, Raiens Fleks
Lomās: Brī Larsone, Semjuels L. Džeksons, Bens Mendelsons, Džūda Lovs, Anete Beninga
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 1,090 miljardi dolāru

Lielākā veiksme: uz “Captain Marvel” un Brī Larsones (nemaz ne trauslajiem) pleciem gūlās ļoti liela atbildība – lai cik negodīgi tas arī būtu, pirmā sievietes supervarones solofilma “Marvel” kino pasaulē nedrīkstēja izgāzties. Laimīgā kārtā “Marvel” labi ieļļotais mehānisms nepievīla, un Kerola Denversa iekaroja skatītāju sirdis ar savām pārpasaulīgajām spējām, enerģisko attieksmi un gribasspēku, kā arī no citām “Marvel” filmām nedaudz atšķirīgo stilu – filmas darbība galvenokārt norisinās 1995. gadā. Kerolas spējas, kā mums tika solīts vēl pirms filmas iznākšanas, esot iespaidīgākas un varenākas, nekā līdz šim esam pieredzējuši MCU, un pēc filmas noskatīšanās varam atzīt, ka nav melots. Ļoti simpātiski ir tas, ka Kerolai tiek ļauts šīs spējas likt lietā ar prieku – to atbildības nasta nenomāc viņu, kā tas reizēm gadās ar šādiem īpašiem talantiem. Tā vietā kapteine Mārvela cīņā metas ar mežonīgu prieku, parādot, ka dāmas ir ne tikai spējīgas sadot visiem pa mizu, bet darīt to arī ar bezkaunīgu smaidu sejā. Filma turklāt nekautrējas uzdot interesantus jautājumus par to, kā mēs uzticamies autoritātēm un vai tas, ko mums stāsta, vienmēr ir jānorij bez iebildumiem.

Klupšanas akmens: “Captain Marvel” filmas galvenais trūkums slēpjas ne visai veiklajā stāsta sākumā – aptuveni pirmā filmas pusstunda ir diezgan juceklīga, ar milzīgu steigu cenšoties izkārtot figūras šajā kosmiskajā šaha laukumā, lai “īstais” stāsts varētu sākties. Filmai ir jāpaspēj iepazīstināt mūs ar līdz šim tā kārtīgi vēl neiepazītu civilizāciju (krī), viņu naidniekiem (skrulliem), jāieskicē Kerolas stāsts un jāatrāda vesels lērums tēlu, no kuriem daži šur tur jau ir redzēti. Tas viss rada pamatīgu jūkli ar sasteiguma piegaršu un nerada pašu labāko pirmo iespaidu. Bet labās ziņas ir tādas, ka pirmie iespaidi ne vienmēr ir patiesi – Kerolai apstākļu sakritības rezultātā nonākot uz Zemes, filma beidzot atrod savu ritmu un stāsta noslēpumu kamolīši var sākt šķetināties jau mierīgāk un pārdomātāk.

Captain Marvel, Kapteine Mārvela

MVP (visvērtīgākais spēlētājs): “Captain Marvel” gadījumā izvēlēties vienu vienīgo visvērtīgāko spēlētāju nav tik viegli – lieliski filmā ir daudzi, tostarp digitāli “atsvaidzināts” Semjuels L. Džeksons, Bens Mendelsons galvenā skrulla Tālosa lomā, Lašana Linča Kerolas labākās draudzenes Marijas lomā, Anete Beninga arī acīmredzami izbauda savas ainas (un izskatās fantastiski ādas jakā un džinsos) un kur nu vēl kaķis “Goose”. Bet tomēr grēks būtu neatdot MVP godu Brī Larsonei par viņas paveikto galvenajā lomā – šī caurcaurēm ir Kerolas filma, un Brī tai šaujas cauri ar apskaužamu un brīžiem bezkaunīgu enerģiju, nešaubīgi iedvesmojot meitenes (un noteikti arī zēnus) visā pasaulē nekautrēties būt sev pašām, lai ko arī citi par to teiktu.

Labāko joku top 3:

  1. “I’ve got my eye on you” – pirms filmu iznākšanas internetā varam atrast neskaitāmi daudz dažādu pakāpju neprātīguma teorijas par to, kas tad īsti filmā notiks. “Captain Marvel” gadījumā viena no tām izrādījās patiesa – Nika Fjūrija aci tik tiešām izskrāpēja kaķis flerkens “Goose”! Tādi nu ir tie minkas – mūžam neizdibināmi.
  2. Maiņveiži – viens no negaidīti asprātīgākajiem tēliem filmā ir Bena Mendelsona atveidotais sākotnēji ļaundaris, bet, kā izrādās, ne gluži Tāloss. Kad viņš ar metas uz vienu roku ar kapteini Mārvelu un pārējiem, lidmašīnā viņam tiek uzdoti jautājumi par skrullu spējām pārvērsties par citām būtnēm. Bet īstais jautājums ir – pat ja Tāloss spētu pārvērsties par kartotēkas skapi, kāpēc lai viņš to darītu? Īpaši bonuspunkti arī par drīz vien sekojošo brīdi, kad uz Fjūrija jauājumu, vai pamatīgā turbulence ir normāla, un saņemto apliecinājumu, ka jā, Tāloss ir tas, kurš klusi un mēmi saka patiesību, Fjūrija virzienā biedējoši papurinot galvu.
  3. Skaistie deviņdesmitie – filmas darbībai norisinoties 90. gadu viducī, skatītāji tiek aplaimoti ne tikai ar lieliskām muzikālām izvēlēm, bet arī ar nostalģiski amizantiem brīžiem, kas atsauks atmiņā vecos labos laikus, kad dzīve varbūt bija vienkāršāka, bet tehnoloģijas, tostarp datori un internets, bija pilnīgi noteikti lēnāki. Kamēr viedtelefoni vēl nav izgudroti, arī pašai kapteinei Mārvelai nākas doties uz interneta kafejnīcu, lai uzzinātu nepieciešamo informāciju.

Captain Marvel, Kapteine Mārvela

Tora faktors*: kapteinei Mārvelai nav laika puskailiem džekiem, tāpēc šoreiz 0 punktu (par beigtu skrullu uz sekcijas galda punktus nedosim), bet kompensācijā bilde ar Goose!

* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.

Pēctitru aina(s): klasiskā stilā – 2 ainas:

  • filmas pirmajā pēctitru ainā skatītāji ir soli priekšā varoņiem, kurus sastopam, – mēs atgriežamies mūsdienās, ne visai ilgi pēc “Avengers: Infinity War” notikumiem, kur pāri palikušie Atriebēji ir atraduši peidžeri, ko Kerola ir iedevusi Nikam Fjūrijam un kura palīdzības sauciena pogu viņš pirms izkūpēšanas gaisā vēl paspēja nospiest. Mūsu varoņi gan nezina, ko tieši šī ierīce dara, bet, kā uzstāj Nataša, ja Niks ar to kaut ko darīja, tad tam bija jābūt svarīgi. Aina noslēdzas ar Kerolas atkalatgriešanos uz Zemes – to, kā viņa iejutīsies Atriebēju jestrajā kolektīvā, uzzināsim jau pavisam, pavisam drīz!
  • otra pēctitru aina vienlaikus kalpo gan kā amizants joks, gan arī vēlreiz atgādina par Bezgalības akmens Teserakta līkloču pilno ceļu MCU. Mūkot no krī spēkiem, “Goose” izpalīdz mūsu varoņiem, paglabājot Teseraktu pie sevis – norijot to. Ja nu šāds objekts nonāk kādam kuņģī, tad kaut kā tas ir arī jādabū ārā, un “Goose”, lai gan formāli neskaitās kaķi, rīkojas visīstākajās kaķu tradīcijās – atvemjot Teseraktu Nikam Fjūrijam tieši uz galda. Kaķu īpašnieki gan zinās, ka, lai aina būtu vēl reālistiskāka, tai vajadzēja notikt nakts vidū Nika dzīvoklī un vēl skaļāk – tā, lai tiek kājās sacelta visa māja.

Ietekme uz MCU: stājoties pretī Tānosam un viņa radītajai iznīcībai, katri papildspēki būs zelta vērtē – it sevišķi, ja tie vēl nāk ar tādām superspējām, kādas piemīt kapteinei Mārvelai. Pagaidām, protams, Atriebēju plānu, kā situāciju vērst par labu, vēl nezinām, tāpēc būs interesanti uzzināt, kādu lomu tajā spēlēs Kerola. Starp citu, viena no fanu teorijām ir, ka tieši Kerola būs tā, kura uzdursies kosmosa bezgalīgajās dzīlēs dreifējošajam Tonijam Stārkam un izglābs viņu. Kā zinām, “Captain Marvel” noslēgumā Kerola kopā ar izdzīvojušajiem skrulliem izzuda kosmosa ārēs, lai atrastu skrulliem jaunu mājvietu.

Spilgtākais citāts: “I have nothing to prove to you.”

Ar to arī esam nonākuši pie līdzšinējo MCU filmu atskata noslēguma! Tiekamies jau pavisam drīz uz “Avengers: Endgame”! 

Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”, “Ant-Man”, “Captain America: Civil War”, “Doctor Strange”, “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, “Spider-Man: Homecoming”, “Thor: Ragnarok”, “Black Panther”, “Avengers: Infinity War”, “Ant-Man and the Wasp”.