Viedokļi

“Cietais rieksts”, “Pēdējais skauts” un filmu nosaukumu metamorfozes

Izrādās, ka tālajā 1988. gadā megaproducents Džoels Silvers grasījās uzņemt riskantu filmu ar TV aktieri Brūsu Vilisu tam absolūti netipiskā - grāvējfilmu varoņa - lomā. Ziemassvētki, augstceltne, "īstais cilvēks neīstā vietā" utt. Tikai nosaukums pavisam nepatika - "Nothing Lasts Forever", kā grāmatai, uz kuru balstīts filmas scenārijs.

09.07.2016

Kādēļ vērts klausīties Empire Magazine podkāstu? Tikai tur var uzzināt tādus (agrāk nedzirdētus) faktus kā:

Izrādās, ka tālajā 1988. gadā megaproducents Džoels Silvers (“Commando”, “Predator” un virkne citu grāvēju) grasījās uzņemt riskantu filmu ar TV aktieri Brūsu Vilisu tam absolūti netipiskā – grāvējfilmu varoņa – lomā. Ziemassvētki, augstceltne, “īstais cilvēks neīstā laikā un neīstā vietā” utt. Tikai nosaukums pavisam nepatika – “Nothing Lasts Forever”, tāpat kā grāmatai, uz kuras balstīts filmas scenārijs. Paralēli tam scenāriju autors Šeins Bleks (“Lethal Weapon”, “The Long Kiss Goodnight” un virkne citu grāvēju) nekādi nevarēja pabeigt savu jaunāko scenāriju par atvaļinātu Secret Service aģentu, bet nu – privātdetektīvu-neveiksminieku-alkoholiķi. Darbs negāja uz priekšu, Bleks smagi dzēra un pīpēja zāli, bet uz nepabeigtā scenārija pirmās lapas velti dīkstāvē grozījās superīgs nosaukums – “Die Hard”!

Tieši tas arī piesaistīja megaproducentu, kurš palūdza Blekam “aizdot” filmas nosaukumu savam projektam, ja reiz scenārijs tāpat nekustas uz priekšu (un nav skaidrs, vai vispār kādreiz tiks pabeigts), un turpmākais ir vēsture. Bet tas tomēr tika pabeigts, un par tiem laikiem rekordlielo summu – 1,75 milj. ASV dolāru – pārdots atpakaļ tam pašam Džoelam Silveram ar nosaukumu… “The Last Boy Scout”, lai pārtaptu filmā ar to pašu Brūsu Vilisu galvenajā lomā! Laimi gan tas nenesa nevienai no iesaistītajām pusēm (par to droši varat palasīt paši un te), bet skatītāji gan ieguva vēl vienu iemīļotu Brūsa Vilisa kulta filmu!

The Last Boy Scout, Pēdējais skauts

Interesanti, ka šī nav vienīgā reize, kad Silvera vai Šeina Bleka filmu scenāriji mainās lomām vai nosaukumiem, – sākotnēji “Die Hard with a Vengeance” scenārijs tika plānots kā “Lethal Weapon” ceturtā daļa (kur varoņi beidzot nokļūtu Ņujorkā), bet visās nozīmēs izcilās filmas “Speed 2” pamatā ir neizmantots “Die Hard 3” scenārijs (ēka -> lidosta -> kuģis). Šie nav vienīgie piemēri, bet paši spilgtākie gan.

Kādēļ šis viss? Jo ir īstais brīdis vēlreiz noskatīties “The Last Boy Scout”, kaut vai šovakar. Vai arī – atbalstīt Šeinu Bleku un beidzot/atkal doties uz viņa “Foršajiem džekiem” (mūsu recenzija), kurus vēl var paspēt noķert Latvijas kinoteātros!