Ziņas

Frankofonijas dienu filmas kinoteātrī K Suns

Martā jau tradicionāli notiek franciski runājošo valstu kopienas pasākumi Latvijā, un Frankofonijas dienu ietvaros kinoteātrī “K.Suns” no 20. marta bez maksas noskatāma 11 filmu programma.

19.03.2015

Martā jau tradicionāli notiek franciski runājošo valstu kopienas pasākumi Latvijā, un Frankofonijas dienu ietvaros kinoteātrī “K.Suns” no 20. marta bez maksas noskatāma 11 filmu programma – 9 spēlfilmas un divas dokumentālās filmas.

Piektdien, 20. martā
18:00 – Gabriela / Gabrielle (2013)
(rež. Luīze Aršambo / Louise Archambault, Kanāda)
Gabriela ir jauna sieviete, kas sirgst ar Viljamsa sindromu, tomēr viņai piemīt dzirkstošs dzīvesprieks un izcilas muzikālās spējas. Viņa ir satikusi Martinu, un abi kļuvuši nešķirami, taču tuvinieki baidās par viņu attiecībām, jo viņi ir „atšķirīgi”. Kad koris, kurā abi dzied, gatavojas svarīgam mūzikas festivālam, Gabriela dara visu iespējamo, lai iegūtu neatkarību. Tomēr viņai joprojām ir jāstājas pretī cilvēku aizspriedumiem un jācīnās ar saviem iekšējiem ierobežojumiem, cerībā piedzīvot mīlestību, kas ne tuvu nav parasta.

20:00 – Grauda noslēpums / La graine et le mulet (2007)
(rež. Abdelatifs Kešišs / Abdellatif Kechiche, Francija)
Sētes osta. Beiži kungs, dzīves nogurdināts sešdesmitgadnieks, vairs nerod sev vietu ostas kuģu būvētavas darbā, kas gadu laikā kļuvis viņam par smagu. Viņš ir šķīries no ģimenes, taču cenšas saglabāt saikni ar savējiem, par spīti atšķirtībai, finansiālajām problēmām un spriedzei, kas pieņemas spēkā – jau labu laiku Beiži kungs jūtas kā nevienam nevajadzīgs neveiksminieks. Viņš cer kaut ko mainīt, strādājot pats sev – atverot restorānu -, tomēr uzsākt ir grūti, jo nepietiekamais un neregulārais atalgojums neļauj ieceri realizēt. Taču tas neliedz sapņot un runāt par saviem plāniem, īpaši ģimenes lokā. Un ģimene pamazām saliedējas ap Bieži kunga sapni, kas simbolizē cerību uz labāku dzīvi. Pateicoties mākai izdzīvot un pieliktajiem pūliņiem, viņu sapnis drīzumā īstenosies. Vai arī – gandrīz īstenosies…

Sestdien, 21. martā
18:00 – Toms fermā / Tom à la ferme (2013)
(rež. Ksavjē Dolans / Xavier Dolan, Kanāda)
Jauns reklāmu veidotājs Toms dodas uz drauga bērēm laukos. Ierodoties sēru namā, viņš ir pārsteigts, ka neviens viņu nepazīst un nezina, kādas attiecības Tomu saistīja ar aizgājušo. Drīz vien mirušā brālis Tomu iepin baisā spēlē, kurā Tomam jāuztur aizgājēja ģimenes miers, lai nosargātu viņu labo vārdu un neaizskartu sērojošās mātes jūtas. Taču ģimenes tumšā pagātne draud sagādāt vēl lielākas nepatikšanas pašam Tomam.

20:00 – Tāfele / Le tableau noir (2013, dokumentālā filma)
(rež. Īvs Jersēns / Yves Yersin, Šveice)
Dokumentālā filma stāsta par prasmi dalīties zināšanās, tā ievelk skatītāju sākumskolas pasaulē, kur pirmos piecus gadus mācās bērni 6 līdz 11 gadu vecumā.
Filmā ir atainota skolēnu dzīve visa mācību gada garumā: skarbais mācību process, panākumi, izgāšanās, stundām ilga garlaicība un sajūsmas mirkļi. Skolas solā it kā tiek pretstatīta pieaugušo un bērnu pasaule, uzdodot jautājumu par to, kā individuālisms un pārspīlēti noteikumi var novest pie skolas izzušanas.

Svētdien, 22. martā
16:00 – Miltu maiss / Le sac de farine (2012)
(rež. Kadiža Leklēra, Kadija Leclere, Beļģija)
Astoņgadīgā Sāra dzīvo katoļu aprūpes namā Beļģijā. Kādu dienu tur ierodas viņas bioloģiskais tēvs, lai kopā ar meitu pavadītu nedēļas nogali Parīzē, tomēr Sāra pamostas Marokā. Kad tēvs viņu drīz pēc tam atkal pamet, Sārai jāiejūtas marokāņu meitenes dzīvē. Pēc deviņiem gadiem Sāra ir pusaudze, bet cīņa par vietu šajā pasaulē turpinās.

18:00 – Rozā siers / Rózsaszín sajt (2009)
(rež. Barnabass Tots / Barnabás Tóth, Ungārija)
Lai izbēgtu no tēva ginekologa nomācošās vēlmes izglītot savu dēlu „sieviešu jautājumos”, deviņpadsmit gadus vecais Budapeštas Medicīnas universitātes students Dani dodas uz Franciju pie sava tēvoča mūziķa. Šī ir humora un cilvēciskuma piepildīta filma par skatījumu uz jaunību un savstarpējām tēva un dēla attiecībām.

20:00 – Piparotās debesis / Politiki kouzina (2003)
(rež. Tasos Bulmetis / Tassos Boulmetis, Grieķija)
Atēnu astrofizikas profesors Fanis uzaicināts Berklijas universitātē gadu lasīt lekcijas par antivielu – tēmu, kurā viņš ir atzīta zinātnes autoritāte. Divas dienas pirms aizbraukšanas Fanis uzzina, ka pie viņa no Stambulas beidzot ieradīsies vectēvs. Jau kopš 1965. gada, kad turku valdība padzina no Stambulas gandrīz visu grieķu kopienu, Fanis un viņa ģimene, kas patvērusies Atēnās, vairākkārt gatavojušies vectēvu uzņemt pie sevis, taču velti, jo pamest maģisko pilsētu kaut vai uz divām nedēļām vectēvam sagādā nepārvaramas ciešanas. Arī šoreiz viņš neiekāps lidmašīnā, jo pēc sirds apstāšanās lidostā pamostas slimnīcā… Un Fanis pēc četrdesmit gadiem atgriežas Stambulā, atsaucot atmiņā šīs pilsētas un sava vectēva – bodītes īpašnieka un filozofa – nozīmīgo lomu savas personības veidošanā.

Pirmdien, 23. martā
18:00 – Ārlaulībā dzimušais / Illégitime (2013, dokumentālā filma)
(rež. Anna Terijā / Anne Theurillat, Šveice)
Pētot 95 gadus vecās Leas savāktos ģimenes arhīva materiālus, viņas meita Anna nolemj parādīt uz ekrāna stāstu par četrām paaudzēm, kuras vajā kāds noslēpums. Vecāmāte – vientuļā māte un ambicioza mājkalpotāja, kas apprec sirmgalvi no Sionas augstākās sabiedrības – atsakās atklāt dēlam, kurš pusaudžu gados tiek pieskaitīts pie „plebejiem”, viņa tēva vārdu. Filma drosmīgi un ironiski iepazīstina mūs ar pārsteidzošu ģimenes sāgu, kas ieved citā gadsimtā.

20:00 – Es apkalpoju Anglijas karali / Obsluhoval jsem anglického krále (2006)
(rež. Jirži Mencels / Jiri Menze, Čehijas Republika)
Savā raibajā mūžā Prāgas viesmīlis Dītje gan rotā meiteņu vēderus ar puķēm, gan pasniedz vīnu Abesīnijas valdniekam, gan lasa franču dzeju. Dzīves lielākā daļa viņam paiet, strādājot lepnu viesnīcu restorānos, apkalpojot šīspasaules varenos un vērojot viņu orģijas. Klusībā Dītje lolo godkāru sapni – sapelnīt miljonu kronu un pašam kļūt par viesnīcas īpašnieku…

Otrdien, 24. martā
18:00 – Šefs / Comme un chef (2012)
(rež. Daniels Koens / Daniel Cohen, Francija)
Jauns pavārs cenšas izmainīt jau labi pazīstama „zvaigžņu” šefpavāra dzīves stilu un ieradumus. Pateicoties savai ietiepībai un neatlaidībai, jaunais cilvēks kļūst par īstu virtuves karali.

20:00 – Māmiņa / Mommy (2014)
(rež. Ksavjē Dolans / Xavier Dolan, Kanāda)
Filma Māmiņa turpina Dolana iemīļoto tēmu par mātes un dēla attiecībām: šajā gadījumā tā ir vientuļā māte Diāna un viņas grūti audzināmais, hiperaktīvais pusaugu dēls Stīvs. Viņu attiecības nemitīgi ir uz eksplozijas robežas – ne tikai Stīva uzvedības dēļ, bet arī tāpēc, ka Diāna jeb Dī, kā viņa pati sevi dēvē, nemaz nav tik prasmīga māte. Par trešo elementu kļūst kaimiņiene Kaila, kas piekrīt mācīt Stīvu un atrod ar viņu negaidītu sapratni. Taču, kā jau to var nojaust, arī biklajai, pieklājīgajai skolotājai ir savi noslēpumi.

Ieeja bez maksas (ielūgumus aicinām izņemt kinoteātra kasē)

Filmas oriģinālvalodā ar franču subtitriem
un sinhrono tulkojumu latviešu valodā