Ziņas

Sāksies kinolektoriju cikls ‘’Otrā maiņa IV’’: Jaunais laiks (2005-2015)

LKA Rīgas Kino muzejs atsāk kinolektoriju “Otrā maiņa”, kas tika uzsākts 2011. gadā ar mērķi iepazīstināt publiku ar jaunajiem mākslas kritikas un kino teorijas profesionāļiem, radot auglīgu vidi, kurā tiek veidota diskusija par aktuālajiem audiovizuālās kultūras jautājumiem. Sākot jau ar 26. janvāri!

24.01.2016

LKA Rīgas Kino muzejs atsāk kinolektoriju “Otrā maiņa”, kas tika uzsākts 2011. gadā ar mērķi iepazīstināt publiku ar jaunajiem mākslas kritikas un kino teorijas profesionāļiem, radot auglīgu vidi, kurā tiek veidota diskusija par aktuālajiem audiovizuālās kultūras jautājumiem. Sākot no 26. janvāra kinoteātrī “Kino Bize” reizi nedēļā otrdienu vakaros plkst. 19:00 būs iespēja iepazīties ar tēmām, kas ir aktuālas šobrīd. Starp lektoriem šoreiz ir sastopami gan jauni, gan jau zināmāki audiovizuālās vides un kultūras pārstāvji, kurus vieno tas, ka par kino viņi galvenokārt raksta, nevis publiski runā. Lektori apskatīs dažādus kino industrijas aspektus, kas skatītājiem ļaus gūt ieskatu mūsdienu kino nozares daudzšķautņainajā vidē.

Mūsu laikā audiovizuālā kultūra kļuvusi par dominējošo izteiksmes veidu, un kino ir krustpunktu mezgls – kino kā vizuāls medijs kļūst arvien nozīmīgāks mūsdienu straujajā informatīvajā telpā. Kinolektorija dalībnieki tiecas uzsvērt kritērijus, pēc kuriem informācijas pārpilnībā un vizuālo attēlu gūzmā atšķirt būtisko no nebūtiskā, veidot savas autoritātes, domu strāvojumus un teorijas kino uztverē.

Kinolektorija ‘’Otrā maiņa IV”’ tēma šogad ir jaunais laiks – lektorijs piedāvās iespēju reflektēt par notikumiem kustīgā attēla vidē pēdējās desmitgades laikā (2005.-2015. gads). Starp tēmām, kas tiks apskatītas šajā ciklā, var minēt tādas parādības kā televīzijas seriālu kļūšana līdzīgākiem kino, kā arī kino filmu serializēšanās gadījumos, kad arvien biežāk filmas kļūst par atsevišķiem filmu cikliem ar savu īpašo zīmolu. Lektori runās arī par kino festivāliem, par kustīgā attēla izmaiņām virtuālajā vidē un īsmetrāžas formātā, kā arī tāda hrestomātiska tēla kā Džeimsa Bonda atdzimšana tieši pēdējās desmitgades laikā. Lekcijas tiks papildinātas ar iepriekš atlasītiem fragmentiem un diskusiju ar apmeklētājiem.

Seriālu Ceļvedis 2013 (2. daļa "Britu TV")

Pirmais kinolektorija seanss notiks 26. janvārī, lektores Sanitas Grīnas uzstāšanās tēma būs “Vai TV ir jaunais kino? Jeb 10 stundu garas filmas, skumēdijas* un popkorns vienam.” (*Skumēdija = skumja + komēdija.) Sanita Grīna ir studējusi kino vēsturi un teoriju Latvijas Kultūras akadēmijā, strādājusi vairākās filmu studijās, festivālos, un rakstījusi dažādiem Latvijas medijiem, visvairāk – žurnālam ”Kino Raksti”. Viņa kā lektore piedalījās arī kinolektorija “Otrā maiņa III’’ ciklā, kas tika veltīts tieši seriālu kultūrai. Šis fenomens turpina būt aktuāls, un šobrīd tam pievērsta īpaša uzmanība kopš Netflix ienākšanas Latvijas tirgū. Sanita Grīna par savas lekcijas tematu saka:

“Televīzija 21. gadsimta sākumā piedzīvo jaunu zelta laikmetu, pēc dažu pētnieku domām, jau trešo. Apstākļos, kad audiovizuālo mediju savstarpēja mijiedarbība arvien pieaug, ir interesanti palūkoties, kā šis TV popularitātes vilnis ietekmē kino. Pēdējā desmitgadē ir mainījušies gan TV seriālu filmēšanas un izplatīšanas paņēmieni, gan skatīšanās paradumi. Digitālā televīzija un straumēšanas tehnoloģijas dod iespēju ikvienam pašam veidot savu skatīšanās repertuāru; binge-watching fenomens jeb seriālu skatīšanās maratona veidā nozīmē, ka seriāls pārvēršas ļoti garā filmā, pieprasot izsmalcinātāku dramaturģiju, kas nevar paļauties uz klišeju atkārtošanu. Saturiskās un vizuālās kvalitātes lēciens nozīmē, ka TV seriālu uzņemšanā arvien biežāk iesaistās aktieri un režisori-zvaigznes, kas līdz šim strādājuši ekskluzīvi kino. Tematiskā brīvība, kuras saknes meklējamas kabeļtelevīziju bumā 80. un 90. gados, 21. gadsimta sākumā ir rezultējusies drosmīgā skatījumā uz tabu tēmām un jaunu hibrīdžanru dzimšanā, kas vienlaikus izklaidē un izaicina iesīkstējušo skatījumu, ka TV skatīšanās ir trula laika nosišana. Visbeidzot, atgriežoties pie kino, var jautāt – vai TV un kino mūsdienās ir sāncenši vai sabiedrotie, kas veicina viens otra attīstību?’’

Lektorija norises plāns:
I – 26.01 Sanita Grīna: Vai TV ir jaunais kino? (Facebook event)
II – 2.02 Anna Veilande Kustikova: Kino melnā avs – īsfilma (Facebook event)
III – 9.02 Sergejs Timoņins, Sergejs Musatovs: Mūsdienu zīmolvedība kino (Facebook event)
IV – 16.02 Agnese Logina: Mākslas darbs YouTube reproducēšanas laikmetā (Facebook event)
V – 23.02 Sonora Broka: Kinovakcīna jeb festivāls kā apziņas paplašinātājs (Facebook event)
VI – 1.03 Toms Ķencis, Miķelis Grīviņš: Džeimss Bonds – vienmēr jauns (Facebook event)

Lekciju sākums 19:00, norises vieta: ‘’Kino Bize’’, Rīga, Elizabetes 37-2. Ieeja bez maksas. Lūdzam nākt laicīgi – kinoteātrī ir ierobežots vietu skaits! Kino lektorija norisi finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Plašāka informācija par katru lekciju: www.kinomuzejs.lv un Rīgas Kino muzeja Facebook lapā!