Dižraksti

Kā baidīties Helovīna vakarā?

Helovīns jau klauvē tepat pie durvīm, tāpēc būtu īstais brīdis padomāt, kādas filmas šajā spokainajā vakarā derētu noskatīties vai nu klusā vientulībā (jo vienam baidīties ir jautrāk) vai tieši pretēji – jautrā barā kopā ar draugiem, kas iespiegsies visi reizē ar tevi. Izvēles iespējas, protams, ir plašu plašās – šoreiz par tām spocīgākajām un neomulīgākajām.

31.10.2015

Helovīns jau klauvē tepat pie durvīm, tāpēc būtu īstais brīdis padomāt, kādas filmas šajā spokainajā vakarā derētu noskatīties vai nu klusā vientulībā (jo vienam baidīties ir jautrāk) vai tieši pretēji – jautrā barā kopā ar draugiem, kas iespiegsies visi reizē ar tevi. Izvēles iespējas, protams, ir plašu plašās – šoreiz par tām, kas vairāk varētu iet pie sirds tiem, kam ekstremitāšu raušana nost, baisi asiņu plūdi un līķu kaudzes, kas krājas rindās viena pēc otras, nav tā iecienītākā izklaide, priekšroku dodot kam spocīgākam un neomulīgākam.

Bet jau 31. oktobra vakarā Kinoblogeri aicina pabaidītes Helovīna filmu maratonā k/t “Kino Citadele”! Info, filmas un biļetes te!

Klasiskas vērtības – The Shining

shining_1

Helovīns būtu īstais brīdis, kad atmiņā atsvaidzināt klasiskas vērtības, kuras, ikdienas skrējienā esot, varbūt tāpat vien arī nenoskatīsies. Un diez vai varētu būt labāka kandidāta par Stenlija Kubrika The Shining, kur Džeks Nikolsons savu trakuma kloķi ir uzgriezis līdz augstākajai pakāpei. Šeit būs viss, ko vien var spocīgam un baisam vakaram vēlēties – neomulīgu atmosfēru, spokus, pārdabiskas parādības, briesmas un teroru. Filma – leģenda, kura šermuļiem liek skriet pār kauliem jau gadiem ilgi, ne nieka nezaudējot no savas efektivitātes. Ja pēc šīs filmas noskatīšanās vēlme pēc trakuma izpausmēm kino nav pārgājusi, tad ir vērts noskatīties Room 237 – dokumentālo filmu, kur vairāki The Shining fani izklāsta savas dīvainākās teorijas par to, ko Kubrika filma PATIEŠĀM nozīmē.

Vēl: Carrie (ja pie sirds iet Stīvens Kings), Poltergeist (oriģināls, protams – ja pie sirds iet spooooooki), The Exorcist (ja pie sirds iet galvas, kas griežas uz riņķi par visiem 360 grādiem), Psycho (ja pie sirds iet Hičkoks un neomulīgi smaidi, skatoties tieši tev acīs).

Spoku apsēstas mājas un cilvēki – The Conjuring

conjuring

Ja ir vēlme pēc patiešām spokainām izklaidēm, tad ir vērts izmēģināt Džeimsa Vana pirms diviem gadiem uzņemto filmu The Conjuring, kas stāsta par pāri (Vera Farmiga un Patriks Vilsons), kas nodarbojas ar ļauno garu izdzīšanu. Neomulīgi un brīžiem patiešām baisi – turklāt Helovīna naktī noticēt tam, ka stāsts ir balstīts uz patiesiem notikumiem ir krietni vieglāk nekā parasti. Kaut kad nākotnē mūs gaidīs arī The Conjuring 2, bet, ja pēc pirmās filmas noskatīšanās šķiet, ka ar šiem spokiem nav gana, tad Vanam azotē slēpjas vēl pāris trumpji – Insidious un Insidious 2 (ar trešo gan nav vērts ķēpāties).

Vēl: Sinister (ja pie sirds iet Ītans Hoks), The Sixth Sense (ja pie sirds iet spēja redzēt miroņus), The Blair Witch Project (ja pie sirds iet found footage filmas).

Gotiski romantiskas drāmas ar šausmu iezīmēm – Crimson Peak

Ja patiešām briesmīgi pārbīties tomēr negribas, tad talkā nāks gotiski romantiskas filmas, kuras visbiežāk ir automātiski apgādātas ar zināmu šausmu un neomulības devu. Kā lielisks piemērs kalpo pavisam svaigais Giljermo del Toro veikums Crimson Peak, kas neprātīgi daiļu tērpu un krāšņi detalizētu dekorāciju fonā izspēlē skumju, nedaudz baisu un arī romantisku stāstu, kurā pa vidu visam vēl tiek iepīti arī pāris spoki. Klasisku šausmu filmu no Crimson Peak gaidīt nevajag – sanāks diezgan liela vilšanās. Bet atmosfērisku stāstu labākajās gotikas tradīcijās gan var sagaidīt. Ja vēl turklāt piemet klāt tādus lieliskus aktierus kā Džesiku Česteinu, Tomu Hidlstonu un Miu Vašikovsku, tad vakaram noteikti ir jāizdodas.

Vēl: gotiski romantisku filmu cienītāji var ieskatīties atsevišķi šim žanram veltītā rakstā, kā arī varam vēl piemest klāt tur nepieminētās Only Lovers Left Alive (ja pie sirds iet stilīgi un eksistenciālu pārdomu nomākti vampīri), Woman in Black (ja pie sirds iet Harijs Poters un drūmas mājas).

Ironiskas meta rotaļas – The Cabin in the Woods

CW-0089_DF-02291

Tad, kad šķiet, ka kādā žanrā vairs neko jaunu nevar izdomāt, tad atliek tikai viens – paņemt visu, kas ir bijis iepriekš, samest iekšā vienā katlā un smalki paironizēt par to visu, pie viena izveidojot lielisku un neaizmirstamu piedzīvojumu. Lai gan tas jau ir teikts ne vienu reizi vien, to ir vērts atkārtot – jo mazāk tu zini par The Cabin in the Woods sižeta pavērsieniem pirms filmas skatīšanās, jo lielāku jautrību filma sagādās. Starp citu, filmu ir iespējams noskatīties uz lielā ekrāna tieši 31. oktobrī – pašā Helovīnā! Ja The Cabin in the Woods jau ir redzēta, tad var izmēģināt kādu no pārējām pasākumā piedāvātajām filmām, kuras arī lieliski iederētos šajā kategorijā – What We Do in the Shadows (amizierēšanās par vampīru tēmu) vai It Follows (atmosfērisks piedzīvojums par centieniem izbēgt no šausmām, kas tevi vajās, lai kur tu nedotos).

Vēl: Babadook  (ja pie sirds iet baisi bērneļi un psiholoģisks terors), You’re Next (ja pie sirds iet The Cabin in the Woods stilā ieturēta ironija – šoreiz par klasisko šausmu filmu standartu, kur visi mājas iedzīvotāji tiek slaktēti nost viens pēc otra).

Slepkavnieciski slepkavas – Se7en

se7en

Helovīnā nav obligāti jāpievēršas kam pārdabiskam – pilnīgi pietiek ar šausmām, ko parasti ļaudis spēj nodarīt viens otram. Ja spoki un mošķi nav tā mīļākā lieta, tad ir vērts palūkoties, kādus briesmu darbus uz ekrāniem ir sadarījuši dažādi slepkavas – un viena no lieliskākajām izvēlēm neapšaubāmi būs Deivida Finčera Se7en, ko nu jau, 20 gadus pēc filmas iznākšanas, varam diezgan droši saukt par klasiku. Stāsts par slepkavu, kas savus upurus izvēlas un zlaupē nost par viņu nāves grēkiem, nav zaudējis ne nieka no savas šausmu atmosfēras un intrigas pat tad, ja filma ir redzēta neskaitāmi daudz reižu. Baiļu cienītājiem netrūks arī brīžu, kur palēkties gaisā.

Vēl : Zodiac (ja pie sirds iet Finčers, bet gribas kaut ko uz patiesiem notikumiem balstītu), Shutter Island (ja pie sirds iet Skorsēzes un Leo sadarbība).