Recenzijas

“Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows” (2016)

Ja "Transformeri" ir bezsmadzeņu izklaides augstākajā (un savā ziņā nesasniedzamajā) līgā, šis diemžēl ir kaut kas ļoti pa vidu vai nedaudz no malas - tas vairs īsti nav kino, un nav arī īsti skaidrs, ko ar to darīt (tak' ne jau skatīties), bet fakts ir tāds, ka tas ir te un tas ir uz palikšanu.

19.06.2016

Mūslaiku informācijas telpā virmo daudz sarunu par to, ka A.I. (Artificial Intelligence jeb mākslīgais intelekts vulgaris) ir tehnoloģiju nākotne – ar to draud Apple, to ievieš Facebook (kopā ar VR, bet par to gan citreiz), no tā baidās Īlons Masks… Bet tikmēr ar humoru īpaši apdāvinātie kino skatītāji un arī rakstītāji jau sen joko par to, ka visus Holivudas dižpārdokļu scenārijus raksta mākslīgais intelekts, kam vienkārši tiek iebarota attiecīgā mērķauditorija, žanrs un budžets. Karst procesors, un rūc cietie diski, bet printeris bez žēlastības spļauj ārā smuki formatētas lapas ar notikumiem, dialogiem, storyboard‘iem… Mēs lūdzam tam apstāties un apžēloties, bet dzirdam tikai “I’m sorry Dave, I’m afraid I can’t do that”. Un pamostamies aukstos sviedros.

Teenage Mutant Ninja Turtles

Diemžēl tas nebija ne sapnis, ne arī joks, jo šīs elles mašīnas darbības rezultātu mēs varam vērot filmā “Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows” (un arī pirmajā daļā, un daudzās citās filmās), kur kā vienīgā mākslinieciskā atsauce mākslīgajam intelektam tika norādīta saite uz Maikla Beja Instagram profilu, kurā vien suņi, sprādzieni un Viktorijas noslēpumi. Par to tad, īsumā, arī “filma” – daļēji mūzikas videoklips, daļēji videospēle (bet bez iespējas vadīt notikumus) ar žanram piederošajiem līmeņiem, pusbosiem, bosiem un pat QTE (to laikā vislabāk spaidīt ausis, spiežot tās ciet).

Apturot kritiski nievājošo piezīmju birumu, ir jāatzīst, ka filmas autori, līdzīgi kā Gambling Cat, šoreiz sekojuši principam “all in” – viss, pilnīgi viss, ko mēs esam vēlējušies redzēt “Bruņurupuču nindzju” filmā (un nesaņēmām no pirmās daļas), ir te, un zīmola nebūt ne niecīgā mitoloģija tiek darbināta uz pilnu klapi. Paši bruņurupuči (kuri joprojām vairāk izskatās pēc bandītiem nekā pēc tīņiem), Splinters, Šrēders, Eiprila, Bibops, Rokstedijs, Baksters Stokmans (smieklīgā Tailera Perija atveidojumā), Keisijs Džounss, Krengs un pat Tehnodroms – te, kā raksta uz mazpilsētu kultūras namu afišām, “būs visi!”. Cita lieta, ka mākslīgajam intelektam nav ne mazākās sajēgas, kas ir visi šie varoņi un ko ar tiem darīt, tāpēc to izpildījums… Skat. augstāk.

Teenage Mutant Ninja Turtles

Arī aktieri, kuriem nepaveicās iekulties visā šajā pasākuma, rīkojas atbilstoši – šausmīgi bola acis, dramatiski pārspīlē un vadās pēc labākajām latviešu teātra aktierspēles tradīcijām. Uz visu fona ārkārtīgi izceļas Vils Arnets, kurš ir… tieši tāds pats kā visās citās savās lomās, bet arī tam ir skaidrojums – mākslīgais intelekts ir liels superseriāla “Arrested Development” fans un vienkārši negribēja neko sabojāt. Kā jau mēs visi, kā jau mēs visi…

Ja “Transformeri” ir bezsmadzeņu izklaides augstākajā (un savā ziņā nesasniedzamajā) līgā, šis diemžēl ir kaut kas ļoti pa vidu vai nedaudz uz kreiso malu – tas vairs īsti nav kino, un nav arī īsti skaidrs, ko ar to darīt (tak’ ne jau skatīties), bet fakts ir tāds, ka tas ir te un tas ir uz palikšanu.

“Bruņurupuči nindzjas 2” jau kinoteātros.